Inne Metody Czyszczenia Wykopków
* ** *** **** ***** **** *** ** *

 

Metoda 1 :

 

Przedmiot czyszczony kładziemy na arkuszu folii aluminiowej następnie między folię a przedmiot wsypujemy NaOH (żrące!!) Teraz to dobrze zawijamy. Wkładamy wszystko do naczynia... następnie zalewamy wrzątkiem. Wszystko nam się gotuje i wydziela się sporo wodoru więc lepiej robić to na dworze albo w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Jak już wszystko przestanie się gotować wyciągamy przedmiot i płuczemy go wodą, najlepiej jakby to była woda destylowana bo nie powoduje rdzewienia przedmiotu ze względu na brak minerałów. Czynność powtarzamy ileś razy aż do oczyszczenia z rdzy.

 

Jak ktoś lubi chemię to tu jest troszkę więcej na ten temat :

 

Reakcje są proste chodź mechanizmy może nie tak bardzo
biegną w/g schematu (olałem współczynniki)


(1)
Fe2O3 + H20 = Fe3+ + 3OH-
Fe3+ + AL0 = AL3+ + Fe0


dodatkowo biegną reakcje


(2)
Al0 + H2O = AL3+ + 2H!
H! + Fe2O3 = Fe0 + H2O

H! = wodór atomowy


warunek który musi być spełniony to to żeby aluminium posiadało styk elektryczny z odrdzewianym przedmiotem wtedy efekt jest najlepszy oczywiście jeżeli brak takiego styku to zostaje tylko reakcja H!
Reakcje biegną na zasadowo bo musi być kontakt elektrochemiczny OH poza tym ułatwia rozpuszczania sie Fe2O3. Właściwie reakcje te powinny tez być na kwaśno ale
wtedy reakcja rozpuszczania się aluminium mogłaby zmniejszać wydajność redukcji elektrochemicznej i zwiększać niepotrzebnie jego zużycie.

 

Metoda 2 : Czyszczenie Octem (kwasy rozpuszczają oksydę)

 

Metoda ta polega na zalaniu całego przedmiotu octem spożywczym i trzymaniu go tak przez jakiś czas (kilkanaście godzin do kilku dni) następnie oczyszczeniu go przy pomocy szczotki drucianej lub innej z sztywnym włosiem... Po wyjęciu przedmiot opłukujemy wodą, szczotkujemy i konserwujemy.

Czyszczenie trzeba przeprowadzić dość szybko bo po jakimś czasie na metalu pojawia się szarawy osad który po dłuższym czasie może być trudny do usunięcia.

Dla lepszego działania można dodać do octu soli kuchennej NaCl.

Po dodaniu soli kuchennej mamy do czynienia z kwasem solnym o niewielkim stężeniu.

Kwas octowy 10% 80cm3 + 80gr NaCl na 1l wody.

Może zostać rozpuszczona oryginalna oksyda...

Oryginalnej farby ta metoda nie usuwa.

 

Metoda 3 : Czyszczenie Fosolem

 

!!! UWAGA FOSOL JEST ŻRĄCY !!!

 

Ta metoda jest praktycznie identyczna do tej w której stosujemy ocet. Sposób postępowania jest dokładnie identyczny. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to fakt, że fosol jest mocniejszym kwasem i trzeba z nim uważać. Ocetem raczej nikt sobie nic nie zrobi... a Fosolem można się teoretycznie rozpuścić.

Fosol rozpuszcza oksydę z broni itp !!!

Pozostawia za to oryginalną farbę np. na hełmach !!!

 

Metoda 4 : Czyszczenie kwaskiem cytrynowym

 

Patrz czyszczenie Octem. Trzeba tylko przygotować roztwór wody do którego wsypujemy kwasek ... jak się rozpuści mamy gotowy roztwór czyszczący. Nieźle działa na miedź !!

Wystarczy płaska łyżeczka na szklankę wody.

 

Metoda 5 : Czyszczenie miedzi

 

Tutaj pozostaje kwasek cytrynowy albo pasta firmy KIWI do czyszczenia miedzi, mosiądzu itp. daje dobre efekty i ładny połysk.

 

Metoda 6 : Czyszczenie Niklu

 

Kompiele w 8-10% roztworze amoniaku.

 

Konserwacja :

 

Rozpuścic startą świeczkę w benzynie ekstrakcyjnej... po osiągnięciu jednolitego płynu smarujemy fanta pędzelkiem i czekamy aż wyschnie. Pozostanie cienka warstewka wosku, który nam zakonserwuje wykopka itp.

 

Można konserwować stosując płyn typu WD40, CX80.

 

Położyć oksydę - należy ogrzać prawie do czerwoności (najlepiej w ciemnym pomieszczeniu) metal, a następnie zanurzyć go w zużytym oleju silnikowym. Trzeba uważać, aby przedmiotu nie rozhartować (dlatego ciemne pomieszczenie).

 

Fragmenty jednego z E-maili traktujący o czyszczeniu wykopków:

 

Najlepszą książką jest PORADNIK GALWANOTECHNIKA, praca zbiorowa, WNT

są tam przepisy przemysłowe które działają na 100%.

 

Na dole znajduje się foto tabelki, w której jest właściwie wszystko, co potrzeba.

 

Uwaga, bo pracujemy ze stężonymi kwasami i to na gorąco, więc dobrze jest sobie kupić długie rękawice z gumy kwasoodpornej, gumowy fartuch, no i oczywiście okulary.

Ponieważ roztwór jest gorący i szybko się nagrzewa potrzebujemy dużej zlewki dla chemii. Zwykłe szkło, szczególnie takie większych rozmiarów jest bardzo nieodporne na udary cieplne. Weźmy nawet głupią szklankę pękającą po wlaniu wrzątku. Niech nie zwodzi Was grubość, bo szkło ma naprężenia wewnętrzne i takie "grube byle, co" może rozwalić szybciej niż szklankę.

Procesy przebiegają szybko, wydziela się duża ilość gazów i generalnie wszystko bąbelkuje, więc drobiny żrącego roztworu potrafią narobić szkód.

Potrzebny jest też bardzo wydajny prostownik.

Wszystkie reakcje z tymi roztworami należy robić na zewnątrz, najlepiej, jeśli jeszcze dmucha z boku wiaterek lub wiatrak (od nas), bo opary są naprawdę żrące, szkodliwe i bardzo nieprzyjemne.

Wewnątrz budynku to tylko pod dobrym wyciągiem, bo możesz nieźle zapaskudzić pomieszczenie i wszystko będzie korodować.

 

Kąpiel, która nie zawiera bezw. Chromowego.

Do stali nierdzewnej (poleruje na lustro). 

 

kw. fosforowy 866L, kw.siarkowy 289L, woda 145L.

(Jednostki odpowiednio: L(litry) można zamienić na ml itd.)

 

Kwasy stężone "czyste" lub "czyste do analiz" można oczywiście używać "technicznych”, ale nie zawsze będzie tak dobry efekt.

Przy robieniu tej mieszaniny wytwarzają się dość duże ilości ciepła, więc dobrze jest chłodzić zlewkę w kąpieli wodnej.

Jeszcze jedno - w hurtowni chemicznej może być problem z kupieniem, kw. siarkowego, bo używa się go przy produkcji narkotyków, mat. wybuchowych (mieszanina nitrująca). Trzeba podpisywać oświadczenie, do czego będzie to wykorzystane.

 

Kąpiel pracuje w temp. rzędu 80-90 stopni, gęstość prądu ok. 50A/dm^2

 

Jeśli nie wiecie, co to gęstość prądu:

Jeśli masz np. płytkę o powierzchni 2dm^2 i kąpiel potrzebuje g.p. 50A/dm^2 to musisz polerować prądem 100A.

A więc: 2dm^2 x 50A = 100A

 

Jako katody należy użyć blachy ze stali nierdzewnej.

 

UWAGA! Detale mocno się nagrzewają podczas polerowania

 

Tabelka z danymi do przygotowania roztworów: